Itt a kullancs szezon!
Köztudott, hogy a kullancsok kedvelik a meleg, száraz időt, ezért tavasszal és nyáron legnagyobb a veszélye annak, hogy mi vagy kedvencünk is beszerzünk egy vérszívót.
Talán a Lyme-kór a legismertebb kullancsok által terjesztett betegség, amit jobb, ha elkerülünk. Itt persze rengeteg kérdés merülhet fel. Hogy előzzük meg? Melyek a legkullancsosabb területek? Mik a Lyme-kór tünetei? Hogy lehet kezelni?
Ezekre a kérdésekre kapunk választ az alábbi ismertetőben.
Hogy előzzük meg?
Természetesen ez a legfontosabb. Létezik számos módszer a megelőzésre, mint például a különböző kullancsriasztó nyakörvek, cseppek, sprayk, illetve kutyák esetében vakcina. Előfordulhat, hogy egy kedvencnél csak ezek kombinációja hatásos, természetesen csak megfelelő mértékben. Az is jó megoldás, hogy kerüljük a fertőzött területeket, illetve ha erdős, bozótos területre megyünk, nem engedjük elkószálni kedvencünket és otthon átnézzük, nincs-e benne kullancs.
Ha már megtörtént a baj és találtunk egy vérszívót, mielőbb el kell távolítani. Erre is vannak speciális eszközök, úgynevezett kullancs-eltávolító kanalak. Ha ilyen nincs a háztartásban, jó egy egyszerű csipesz is. Arra azonban figyelni kell, hogy ne nyomjuk meg a kullancs potrohát és ne is kenjük be semmivel, mert ilyenkor a vérbe juttatja a kórokozókat. Óvatosan kell hát hozzányúlni, de ha van a közelben állatorvos, elvihetjük oda is a kedvencet.
Melyek a legkullancsosabb területek?
Főleg a Dunántúl és az Északi-középhegység. Az alábbi képeken láthatóak a legkullancsosabb területek.
Mik a Lyme-kór tünetei?
A csípés helye körül kör alakú bőrpír, láz, étvágytalanság, ízületi fájdalmak, nyirokcsomók megnagyobbodása, izomfájdalmak, macskáknál hirtelen ájulás. Ezek azonban más betegségek tünetei is lehetnek, ez viszont nem változtat azon, hogy az állatot mindenképp vigyük el orvoshoz!
Hogy lehet kezelni? A betegséget szerencsére lehet kezelni. Antibiotikumot, szükség esetén fájdalomcsillapítót fog kapni az állat, ezen kívül rengeteg pihenésre van szüksége. A gyógykezelést a lehető leghamarabb el kell kezdeni és csak azt a gyógyszert szabad alkalmazni, amit az állatorvos felírt, vagy beadott! |